Болюче питання, яке хвилює практично всіх мешканців нашого району – це громадський транспорт та курсування приміських автобусів. Адже людям хоча б раз на тиждень вкрай необхідно побувати у райцентрі для вирішення різних особистих питань. Оскільки неодноразово питання приміського сполучення піднімалося на зібраннях громади, ми вирішили звернутися за роз’ясненням з цього приводу до голови правління ПрАТ «Теплицького АТП 10553» Павла Лужанського.
За його словами, на сьогоднішній день ще з минулого року Теплицька РДА, яка має частково забезпечувати фінансування приміських маршрутів, заборгувала підприємству понад п’ятсот з половиною тисяч гривень. Оскільки ця ситуація вже не перша і повторюється вона з року в рік, бо ще у 2018 році було заборговано біля восьмисот тисяч гривень, Павло Лужанський, який володіє 78% акцій Теплицького АТП підняв питання про припинення діяльності приміських маршрутів у районі, в тому випадку, якщо йому не будуть повернені заборговані кошти у визначений період. З цим він звернувся до новопризначеного голови Теплицької РДА Олега Побірського. Адже нещодавно для покращення роботи АТП він взяв великий кредит, розміром в один мільйон гривень, на своє ім’я. За ці кошти для підприємства було придбано декілька автобусів, а віддавати їх поки що нічим.
Для роз’яснення голова правління Теплицького АТП деталізує умови роботи перевізника. Тобто, на маршрут в одне село Тепличчини, калькуляція розраховує 1200-1500 гривен. Ці кошти включають в себе пальне, заробітну плату водієві та лікарю, який здійснює огляд шофера перед рейсом, амортизацію автомобіля і, звісно, мінімальний заробіток для підприємства. В реальності ж сума вилучених коштів від одного такого маршруту вдвічі менша, тобто один сільський рейс заробляє лишень шістсот-сімсот гривень. Це свідчить про його збитковість. Саме тому і постає питання про припинення роботи приміського транспорту, бо це, як каже Павло Лужанський, не те, що не працює на благо підприємства, а навпаки його з’їдає. Така ситуація складається через малий пасажиропотік та велику кількість пільговиків. Наразі Теплицька РДА має повністю оплачувати проїзд пенсіонерів та учасників бойових дій, чого вона не робить з невідомих йому причин. Виходячи з цього, ті, хто розуміють перевізника, добровільно сплачують за квиток. Так, як каже П. Лужанський, роблять свідомі громадяни. Що стосується таких пільговиків, як багатодітні сім’ї, то їх теплицький перевізник возити відмовився і сподівається на розуміння. Так було вирішено на обласному рівні. Також перевізник зазначає, що сільські рейси є збитковими ще й через те, що вони наполовину порожні. Тобто, в один бік автобус їде повністю порожнім, без жодного пасажира. І так двічі на день два рази на тиждень в кожне село.
Слід зауважити, що на сьогоднішній день у Теплицькому районі є повне покриття маршрутів приміського транспорту. Автобуси підвозять людей в райцентр і назад з кожного села двічі на тиждень: в понеділок і п’ятницю.
Свій позитив показала і часткова фінансова підтримка цих послуг сільськими радами. Найкраще структура роботи підприємства налагоджена з Петрашівською громадою. Сільський голова Ігор Яремушко та місцевий господарник Іван Зублевич взяли це питання на контроль і вчасно забезпечують автобуси пальним.
Постає питання, за рахунок чого сьогодні може існувати Теплицьке АТП? Все завдяки компенсації сільських маршрутів за рахунок рейсів міського сполучення, зокрема, мова йде про маршрути Теплик – Вінниця. Ці рейси досить прибуткові, адже пасажиропотік практично завжди повний. Тому одним компенсують інше.
Вихід із цієї ситуації, на думку П. Лужанського, один - вчасне фінансування проїздів для пільгових категорій населення районною владою. За словами Павла Лужанського, ще жодного року, за часів керування районом всіх, без виключення, очільників, підприємство не входило у новий рік без заборгованих йому коштів РДА. З приходом на посаду очільника РДА Олега Побірського, все-таки сподівається, що нарешті цю проблему буде вирішеною.
До речі, два підприємці, які нещодавно здійснювали рейси у деякі села району, через відсутність прибутку припинили свою діяльність.
Ще одне питання, яке теж цікавить людей – це громадський транспорт вже у самому Теплику. На нашій сторінці у соцмережі Фейсбук люди стверджували про те, що рейсу тричі на день, який курсує з автовокзалу до нової лікарні, замало, потрібно, аби маршрутка курсувала частіше. Тут, як каже Павло Лужанський, перспектива є. Голова Теплицької ОТГ Руслан Трамбовецький вже піднімав це питання, тому з часом очікується розширення маршруту і збільшенні кількості рейсів. Хоча і міський транспорт теж є збитковим, бо пасажиропотік тут теж малий. Виграє підприємство тільки за рахунок того, що селищна рада оплачує необхідну за калькуляцією суму, і таким чином цей маршрут у фінансовому плані рахується повністю закритим. До того ж нещодавно завдяки зусиллям селищної ради, автобусне сполучення із Тепликом нарешті отримали жителі села Сокирян. Вони взагалі ніколи не мали цієї послуги.
На завершення зазначимо, що Павло Лужанський керує ПрАТ «Теплицьке АТП 10553» протягом дев’ятнадцяти років. На сьогоднішній день тут працює сорок п’ять робітників. Автопарк підприємства нараховує близько двадцяти автобусів. АТП обслуговує жителів вісімнадцяти сіл району і райцентру. Вся система налагоджена – проблема лише у фінансовому секторі, яка лежить на плечах Теплицької РДА, тож як зазначає П. Лужанський, все залежить від них і просить людей зрозуміти його, як підприємця, якщо маршрути в села доведеться закрити повністю.
Сподіваємось, що цього районна влада не допустить, а виконає свої зобов’язання перед перевізником.