Схоже, не так просто людству сьогодні розпрощатися з коронавірусом. Його поширення нагадує море: то воно несамовито штормить, то втихомирюється, але людям постійно треба бути насторожі, тому що від його непередбачуваних вибриків не знаєш чого чекати. Про звичне мити руки, тримати дистанцію, носити маску в громадських місцях нам нагадують на кожному кроці. Хтось ставиться до цього скептично, хтось прагне в усьому дотримуватися протиепідемічних вимог, а хтось відверто протестує проти карантину, згадуючи "перевіряльників" незлим, тихим словом. Звісно, найбільше нині дістається Держпродспоживслужбі, адже її працівники – чи не єдині з усіх, хто не відчуває послаблень, – щодня моніторинги, профілактичні рейди та просвітництво в громадських місцях. За період локдауну ними було проведено 75 моніторингових обстежень, складено 8 протоколів, стільки ж приписів, інформацію щодо виявлених порушень надано органам місцевої влади.
Минулого тижня моніторингова група на чолі із заступником начальника - начальником відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Теплицького управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Н.Л. Рябець працювала в торговельних закладах Теплика. Під особливим контролем – продовольчі магазини, адже вони є чи не найбільш відвідуваними зараз людьми. Загальна картина свідчить про те, що більшість таки розуміють серйозність ситуації, тож власники закладів прагнуть зробити максимум від них залежного, аби не наражати своїх відвідувачів, та й найманих працівників теж, на небезпеку захворіти. В наявності – відповідні запаси захисних масок, рукавичок, сертифіковані дезінфікуючі засоби, а не "БілизнА", якою мили підлогу раніше, дистанційні стрічки, інші засоби гігієни. Більшість продавців показували навіть термометри та журнали реєстрації вимірювання температури у працівників. Хоча, ведуть вони їх для галочки, аби показати службам, чи ні – то вже під знаком запитання.
Які ж недоліки побачила моніторингова група? В магазинах "Люкс" (Д. Лужанський), "Центральний", "Продмаг" (Г. Цимбалюк), "Майстер смаку", "Продукти" (В. Швець) по вул. Стуса відсутні контейнери для використаних засобів індивідуального захисту для відвідувачів (усі продавці чомусь чули про них вперше, хоча такі ж контейнери для персоналу мають всі), не поновлюються дистанційні стрічки, в "Продмазі" по вул. Стуса продавчиня працювала без рукавичок. В "Продуктах" – чи не найбільше порушень, але у відповідь на рекомендації та зауваження члени моніторингової групи отримали лише безпідставну агресію від його власника В.Швеця.
Є чимало зауважень до власників магазину "Майстер смаку", які абсолютно не потурбувалися про створення належних умов для продавців закладу. Цікаво, як можна було дати дозвіл на розміщення об'єкту торгівлі продовольчими товарами в приміщенні, в якому відсутнє водозабезпечення? Немає там і елементарної закритої побутової зони для одягу та особистих речей продавця. До речі, власники магазину "Твої улюблені" подібну ситуацію уже взялися виправляти.
За словами Ніни Рябець, ситуація змушує кожного продовжувати дотримуватись протиепідемічних норм. Послаблення карантину – це аж ніяк не відмова від засобів індивідуального захисту та ігнорування карантинних вимог. Від багатьох чуємо, що це особиста справа кожного – носити маску чи ні. Якби ж то так. Адже з огляду на підступність ковіду, ми маємо думати про себе і про того, хто поруч. З цим просто треба навчитися жити, адже береженого, кажуть, Бог береже.